Zkáza slavné Armady
Na sklonku léta před několika stovkami let se odehrála asi největší zkáza válečné flotily v dějinách.
V období 16 století byla námořní síla významným vojensko strategickým činitelem. Kolem roku 1580 převzalo Španělsko kontrolu nad Portugalskema Král Filip II chtěl pokořit svou anglickou rivalku královnu Alžbětu I, aby se jeho země stala dominantní silou na obchodním poli. Rozhodl se proto uskutečnit invazi do Anglie.
Postupně se mu podařilo soustředit obrovskou flotilu 130 lodí, která dostala název Armada. V roce 1588 vyplulo loďstvo z Lisabonu na invazní akci do Anglie. Kromě obchodních důvodů hrály velkou roli i důvody náboženské. Filip II si přál, aby Anglie byla katolická, a proto poprava skotské královny mohla v jeho rozhodování o budoucí invazi hrát velkou roli. Skotsko zůstávalo neutrální, takže španělé počítali s tím, že jeho pobřeží bude sloužit jako základna pro výsadek proti Anglii. Naproti tomu Irsko bylo protestantské a Španělé se museli vyvarovat přistání na jeho březích.
Po řadě drobných potyček se hlavní bitva odehrála u Portlandu 1. a 3. srpna 1588. Následně Angličané zaútočili na Armádu u Calais. 8. srpna bylo velice nepříznivé počasí, které většinu španělských lodí zahnalo
do Severního moře. Aby lodi unikly Angličanům, rozhodly se pro plavbu kolem severního Skotska a pak dál na jih podél irského pobřeží směrem do Španělska. Při této plavbě Armáda ztratila na 20 lodí. Počasí se stále zhoršovalo, až nakonec lodi musely čelit silné bouři. Zásoby jídla a pitné vody byly téměř vyčerpány,
přistání u irských břehů nebylo možné a tak loďstvo přišlo o dalších 17 lodí. Při další plavbě se potopilo na dvacet lodí, takže do domovských přístavů ve Španělsku se vrátil jen zlomek z původně velkolepé Armady. Mnoho z potopených lodí bylo galeonami, protože toto plavidlo bylo v té době velice rozšířené a pro své výborné vlastnosti se využívalo jak pro obchodní, tak i válečné účely. V naší nabídce modely galeony máme a tak informace o potopené galeoně by jistě každému pomohly při stavbě. Počet potopených lodí byl sice velký, avšak nalézt po tolika letech zachovalý vrak je velice obtížné. I to se však může stát. Pokud máte zájem dozvědět se více, pak si podrobnosti můžete přečíst ve článku Hledáme galeonu San Juan uveřejněném na našem hlavním portále www.99shipmodels.com.