Do své slavné plavby, kdy v roce 1620 přivezla z Anglie do Ameriky skupinu anglických puritánů a separatistů, sloužila jako obchodní loď dopravující z Bordeaux do Londýna víno.
Dne 16. Září, podle gregoriánského kalendáře, opustila Mayflower anglický přístav Plymouth a se 102 cestujícími a 25 - 30 členy posádky na palubě zamířila k severoamerickým břehům. Cestující na lodi, kteří se pak usadili na území dnešních východních států USA, vešli do dějin jako Otcové poutníci.
Loď byla nákladního typu, takže pro pasažéry byla malá a nepohodlná, cesta byla vyčerpávající a někteří při cestě či těsně po ní onemocněli. Mayflower původně mířila do ústí řeky Hudson na severním okraji anglické kolonie Virginia založené roku 1607 spolu s osadou Jamestown, ale odchýlila se od kursu a zakotvila v Cape Cod Bay nedaleko budoucího Plymouthu ve státě Massachusetts v USA. Ze služby byla vyřazena roku 1622 a roku 1624 byla prodána a rozebrána.
Stavba repliky trvala 3 roky, protože celý realizační tým se při stavbě snažil používat jen dobové technologie, aby se zrodilo historicky věrné plavidlo.
Letošní zimu stráví Mayflower II v přístavu Mystic Seaport Museum. V květnu 2020 vypluje do Bostnu, kde se ve dnech od 14. do 19. května zúčastní festivalu Mayflower Sails 2020 a dne 21. května 2020 se pak symbolicky vrátí domů do Plymouthu v Massachusetts
Zdroj: www.mayflowersails2020.com